Vođenje trudnoće uz stručno osoblje i najsavremeniju aparaturu

Mnogobrojna su pitanja, strepnje i strahovi koji se tokom ovog istodobno dugog i kratkog perioda iznova stvaraju. Umirujuća je istina da trudnoća nikada nije bila tako sigurna i da nikada ranije bebe nisu imale toliko izgleda da se rode žive i zdrave. Kako biste uspješno ostvarile svoj cilj – rođenje zdravog i živog djeteta veoma je važno da slijedite upute liječnika, te ga izvještavate o svim, pa i naizgled beznačajnim promjenama tokom ovog razdoblja.

Dva najbitnija screeninga u trudnoći su:

1.Prvi trimestar screening – kombinovani screening (fetalni screening koji obavlja isključivo    licencirani ginekolog uz dva nalaza iz krvi)

2.Mini anomaly scan – Organ screening

Kombinovani screening

Dakle, prvi bitan ekspertni ultrazvučni pregled preporučuje se između 12. i 14. nedjelje trudnoće. To je kombinovani screening. Plava poliklinika je FMF certificirana ustanova za obavljanje kombiniranog prenatalnog probira za hromosomske abnormalnosti.

Kombinovanim testom probira u prvom tromjesečju procjenjuje se rizik za Downov sindrom (tj. trisomiju 21), rizik za trisomiju 13 (Sy. Patau) i 18 (Sy.Edwards) kod djeteta. Ova metoda je 90 % sigurna, a samo 5 % daje lažno pozitivan nalaz. Pouzdanija je od double i triple testa koju su specifični 50-70%.

Važno je naglasiti da ginekolog mora biti dodatno educiran za ovakvu vrstu pregleda te da treba posjedovati savremeni ultrazvučni aparat radi što boljeg prikaza sitnih detalja. Od maja 2016. Plava Poliklinika posjeduje trenutno najsofisticiraniji ultrazvučni aparat u svijetu medicine GE Voluson E10. Savršen prikaz slike, uz najnapredniju tehnologiju 3D/ 4D ultrazvuka omogućava najbolju dijagnostiku, te svakako ljepši prikaz vašeg novorođenog djeteta, dok je još u majčinom stomaku). Pacijentima se novim ultrazvučnim aparatom približavaju do sada nerazumljive ultrazvučne slike.

Međutim savremena ultrazvučna dijagnostika (koja koristi 2D, 3D i 4D tehnologiju) sama nije u stanju da otkrije urođene nepravilnosti ploda ukoliko ginekolog za to ne koristi nove standarde ultrazvučnog pregleda. U našoj poliklinici stalno su zaposlena tri ginekologa a naša uvažena doktorica Dženita Kurtćehajić, jedini je certificirani ginekolog u BiH prema FMF London standardima za I (prvi) trimestar screening i II (drugi) trimestar screening). Zahvaljujući obučenosti naših ginekologa moguće je na vrijeme dijagnosticirati anomalije ploda.

Laboratorijski nalazi gotovi u roku od sat vremena

Za sve trudnice koje se odluče za Kombinovani skrining (Fetalni skrining + Double Test za rano otkrivanje anomalija ploda) u Plavoj Poliklinici velika olakšica je što kompletan nalaz krvi može biti gotov u roku od sat vremena, što je rijetkost u drugim laboratorijama. Pored toga, bitno je istaći da posjedujemo i licenciranu laboratoriju što je veoma važno za tačnost samog nalaza.

Mini anomaly scan – Organ screening

Mini anomaly scan – Organ screening također, ništa manje bitan ultrazvučni pregled, pri kojem se detaljno prati fetalna anatomija i otkrivaju eventualne strukturne abnormalnosti fetusa. Preporučuje se između 18. i 24. nedjelje trudnoće a idealno  je oko 20 nedjelje trudnoće a obuhvata detaljan pregled spoljašnjeg izgleda i građe unutrašnjih organa bebe sa osvrtom na fetalnu ehokardiografiju. Doktor pronalazi i analizira sve važne presjeke srca i provjerava da li su tu komore, pretkomore, veliki krvni sudovi srca, kakav je njihov položaj i međusobni odnosi u prostoru, na koji način struji krv kroz ovaj organ, kako rade zalisci, itd.

Još nekoliko informacija

Kod svakog pregleda trudnicu će se izvagati, izmjerit će joj se krvni pritisak i test trakom provjeriti mokraća. Sa 35 nedelja načinit će se i prvi CTG zapis.

Do 32. nedjelje trudnoće pregledi se obavljaju svake četiri nedelje, nakon tog svake tri a zatim svake dvije nedjelje, a od 38. nedjelje do kraje trudnoće svakih sedam dana.

Sa 35 nedjelja trudnoće sa svakom trudnicom nužno je razmotriti i osobne rizike za porođaj, s tim da dva posljednja pregleda treba obaviti u klinici u kojoj se žena želi poroditi.

Cijene su prihvatljive za kvalitet koji nudimo

Ekspertni 4D pregled koji obavlja vrhunski specijaliziran ginekolog, na trenutno najmodernijem aparatu u svijetu, iznosi 150,00 KM – pregled traje od 30 do 60 minuta u prosjeku. Kontrolni mjesečni UZV-ni pregledi za trudnice su 40,00 KM. Trudnice koje se  odluče za vođenje trudnoće u našoj zdravstvenoj ustanovi, imaju nakon dvanaeste nedjelje trudnoće gratis KKS i analizu Urina.